İnfertilite ve tüp bebek tedavisi görüyorsanız, bu konulara dikkat!

İnfertilite ve tüp bebek tedavisi görüyorsanız, bu konulara dikkat!

Zihin/Beden bütünlüğü bir çok konuda olduğu gibi infertilite ve tüp bebek tedavisi içinde önemlidir. Psikolojik ve bedensel olarak kendinize ne kadar iyi bakarsanız hem yaşadığınız zorlu süreçle baş etmeniz daha rahat olacak, hem de üreme hormonları daha iyi çalışacaktır.. Bu bağlamda, aşağıdaki ipuçlarını uygulamaya başlayabilir, bir yandan yaşam kalitenizi yükseltirken,bir yandan da tedavinize olumlu katkıda bulunabilirsiniz.

Sağlıklı beslenin

Düzenli ve dengeli beslenme hem tedavi açısından hem de fiziksel olarak size kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Düzenli egzersiz yapın

Her gün yapacağınız 30-45dk.lık yürüyüşler kan dolaşımınızı hızlandırarak vücuda daha fazla oksijen alınmasını sağlayacak ve stresinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Sigara, içki ve kafeinden uzak durun

Sigara tüketimi düşük riskini artırır, erkeklerde de sperm sayısının azalmasına ve sperm şeklinde bozukluğa yol açabilir. İnfertilite ve tüp bebek tedavisi gören hastalar sigara, alkol ve kafeinden uzak durmalıdırlar.

Rahatlama egzersizlerine başlayın

Her gün sabah ve akşam özellikle günün aynı saatinde rahatsız edilmeyeceğiniz bir yerde uygulayacağınız rahatlama egzersizleri stresle başa çıkmanızda çok yardımcı olacaktır. Bu egzersizleri embryo transferi işleminden sonra da rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Nefes egzersizleri

İlk olarak normal nefes alıp vermeye devam edin. Daha sonra burunuzdan, çok yavaş, karnınız şişecek şekilde nefes alın ve çok yavaş ağzınızdan verin. Aldığınız her nefesin size huzur ve rahatlama getirdiğini ve verdiğiniz her nefesin de sizi rahatlatıp, kaygıyı uzaklaştırdığını düşünün.

  • Vücut tarama

Her nefes alıp verişinizde vücudunuzun değişik bölgelerini rahatlattığınızı düşünün ve buna başınızdan başlayın. Örneğin, aldığınız ve verdiğiniz birkaç nefesin başınızın bütün kaslarını rahatlattığını düşünün ve sırayla bütün vücudunuzu tarayın. Bütün kaslarınızı ayaklarınızdan başlayarak sıkın, 5’e kadar sayın ve bırakın.

  • Meditasyon

“Huzur” ve “rahatlama” gibi iki kelime seçin. Gözleriniz  açık veya kapalı olabilir, önemli olan nasıl kendinizi daha rahat hissettiğinizdir.

Her nefes aldığınızda, şeçtiğiniz iki kelimeden birine konsantre olun ve nefes veririken de diğer kelimeye konsantre olun. Örneğin; nefes alırken huzur, verirken rahatlama kelimelerine odaklanın

Eğer dikkatiniz ve konsantrasyonunuz dağılmaya başlıyorsa, kelimelere odaklanmaya başlayın. 

Sonlandırırken nefes alıp vermelerinize odaklanın, daha sonra etrafınızdaki seslere ve nerede oturduğunuza dikkatinizi yöneltin. Gözleriniz kapalı ise gözlerinizi açın, bir kaç dakika yere bakın ve ayağa kalkarak sonlandırın.

  • Mini Rahatlama Egzersizleri

Bu egzersiz grubundaki egzersizleri çok kısa zamanda kendinizi gergin ve stresli hissettiğiniz acil durumlarda uygulayabilirsiniz.

  • Derin ve yavaş nefes alın ve nefes nefesinizi karın boşluğunuzdan başlatmaya çalışın.
  • Nefes alırken 4’e kadar yavaş sayın ve nefes verirken 4’den geriye doğru yavaş sayın. 

Sosyal etkinliklere devam edin

Yoğun stres ve gerilim altında olduğumuz zaman verilen ilk tepki sosyal uzaklaşma ve yalnız kalma duyusudur. Bunun nedeni genellikle çevresel faktörler ve kendinizi koruma isteğidir. Her ne kadar uzaklaşmayı isteseniz de bunu yapmamalı ve sosyal hayatınıza, ve aktivitelerinize devam etmelisiniz. Çünkü yalnız kaldığınız müddetçe daha fazla strese ve gerilime maruz kalırsınız. Düzenli ve aktif sosyal hayatınıza devam etmeniz hatta biraz renklendirmeniz tedavi sürecinde çok yararlı olur. Örneğin; uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızla görüşün, sinemaya gidin, el becerilerinizi güçlendirin (örgü örmek, ahşap boyamak, resim yapmak, vb). Unutmayın sosyal hayatınıza devam etmeniz, insanlarla infertilite ve tedavisi hakkında konuşmanız anlamına gelmiyor, hatta bu konuyla ilgili konuşmalarınızı sınırlamanız daha yararlı olur.

Günlük tutun

Kendini mutsuz, yalnız, umutsuz ya da stresli hissettiğiniz zamanlarda günlük tutmanız rahatlamanıza çok yardımcı olacaktır. Ne düşündüğünüzü, ne hissettiğinizi, korkularınızı, kaygılarınızı, endişelerinizi yazın. Kimseyle paylaşamadığınızı düşündüğünüz şeyleri yazmak size çok daha iyi hissettirecektir.

Kendinize özel zaman ayırın

İnfertilite ve tüp bebek tedavisi döneminde kendinizi şımartmanız ve ödüllendirmeniz çok önemlidir. Sonuç olarak hem maddi hem manevi bir yükün altına giriyorsunuz ve tedavinin sonuçları hakkında kaygılarınız var. Zorlu bir dönemden geçiyor olabilirsiniz. Bu dönemde kendinizi ödüllendirmek en büyük hakkınız. Örneğin, randevunuzdan çıktıktan sonra sevdiğiniz bir yerde yemek yiyebilir, ya da kendınize beğendiğiniz bir şeyi alabilirsiniz; sadece kendiniz için bir şeyler yapmanız size iyi gelecektir.

İyi dileklerimle,

Uzm. Psikolog İlknur Yılmaz,

Dönüşüm Psikoterapi Merkezi, Ataköy /Bakırköy 

İstanbul

İletişim: 02126617887