Panik atakla başa çıkma ipuçları

Panik atakla başa çıkma ipuçları

Panik atak gibi zorlayıcı ve yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen bir bozuklukla başa çıkarken etkisi kanıtlanmış baş etme ipuçlarına ihtiyaç vardır. Aşağıda, danışanlarımın en çok fayda gördüğü yöntemleri kısa maddeler halinde belirttim:

 • Panik atak / Panik bozukluk tedavi edilebilir bir bozukluktur.
 • Panik atak sadece kaygı yaşatır, size başka zarar vermez.
 • “Panik atak gelmesin!” demek yerine “Bir süre gelebilir, geldiğinde baş etmek için neler yapabileceğimi biliyorum” derseniz belirtileriniz hafifler.
 • Panik atakla ilgili düşüncelerinizi gerçekçi hale getirmek ve pozitif baş etme cümlelerini tekrarlamak kaygı düzeyinizi azaltır.
  Panik atak esnasında diyafram nefesi alıp vermek, atağın olmadığı zamanlarda kas rahatlatma ve vücut tarama egzersizi yapmak panik atakla baş etmenizde önemli rol oynar.
 • Panik atak yaşama ihtimali nedeniyle belli durum ve ortamlardan kaçınmanız panik atağınızı geçirmez, güçlendirir.
 • Panik atak esnasında, dikkatinizi bedeninize değil, çevrenize odaklamanız ve çevrenizdeki kişilerin ya da eşyaların özelliklerini saymaya çalışmanız yararlı yöntemlerdendir.
 • Panik atak bazen size yavaşlamanız, yaşamınızda değiştirmeniz gereken şeylerin olduğunu gösteren bir alarmdır. Yaşantınızı gözden geçirip, sizi mutsuz eden, yoran, endişe yaratan durumları değiştirmek için adım atabilirsiniz.
 • Zihin ve beden birbiri ile etkileşim halindedir. Bu nedenle ruhunuza ve bedeninize iyi bakmaya çalışın. Böylelikle salgılanan mutluluk ve gevşeme hormonları sizin dayanıklılığınızı artırır.
 • Panik atak, yaşayan kişi için çok zorlayıcı bir deneyimdir. Eğer kendiniz baş etmekte güçlük yaşıyorsanız, sürekli panik atak gelecek endişesi ile yaşıyorsanız ve bu endişe nedeniyle hayatınızı kısıtlamaya başladıysanız psikoterapi almak için başvurabilirsiniz. Panik atak terapisi tamamen yaşadığınız kaygınızı azaltma ve panik atak yerine sizin güçlenmenizi hedefleyen özel bir terapi yöntemidir.

Panik atakla ilgili diğer makale ve videolarım için:

https://ilknuryilmaz.com/panik-atak-ve-bas-etme-yollari/

https://www.youtube.com/watch?v=FpSNtt4S0VY&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=pEqT6zrsBGo&t=14s

https://www.youtube.com/watch?v=9dM0HKxRn4k

İyi dileklerimle,

Uzman Klinik Psikolog İlknur Yılmaz

Dönüşüm Psikolojik Danışmanlık Merkezi Ataköy/Bakırköy

İletişim: 02126617887

** Online terapi için bana 02126617887 no. lu telefondan ya da iletişim formu doldurarak ulaşabilirsiniz.