Seven insan kıskanır mı?

Seven insan kıskanır mı?

Gündelik yaşam diline yerleşmiş bazı sözler vardır ki anlamını biraz incelediğinizde görünenin ötesinde başka anlamlara götürür sizi.
“Seven insan kıskanır” cümlesi de bana böyle gelir hep.

Bu tür cümleler, arka planda, kıskançlığın davranışa dökülmüş halini meşrulaştırmaya zemin hazırlar ve partnerin benlik sınırlarını ihlal etmeye adeta davetiye çıkarır.

Sevgi varsa, aşk varsa kıskançlık da doğal olarak onun ayrılmaz bir parçasıymış gibi..

Sanki iki kişi bir ilişkide olduğunda, birbirlerinin sahibiymiş gibi..

Özellikle bizim gibi bireyselliğin ve bireysel alan kavramının çok yerleşik olmadığı toplumlarda, şiddet ve bazen cinayetlere kadar götürebilecek bir yolun ilk durağı bile olabilir.

Aşık olduğunuzda, çok sevdiğinizde elbette o kişiyi kaybetmek de istemezsiniz, sevdiğiniz kadar sevilmek de istersiniz. Bu noktada, zaman zaman kıskançlık duygularına kapılabilirsiniz.

Ancak, kıskançlık size ve ilişkinize zarar verecek boyuttaysa, konu “çok sevmek” ile ilgili değil, kendi bireysel hikayenizle ilgilidir.

Sağlıklı seven kişi birlikte olduğu kişiye güvenmeyi seçer.

Sağlıklı seven kişinin kendisini güvende hissetmesi için parterinin yaşamını kontrol etmesine gereksinimi yoktur. Somut olarak güven zedeleyici davranışlar gösteren, aldatan bir partnerle yola devam etmeyi zaten tercih etmez.

Eğer kıskançlık davranışları ve onun ekseninde meydana gelen düşünceler ilişkinizde sorunlara yol açıyorsa, sizin iç dünyanızda bir mutsuzluk yaratıyorsa ve günden güne enerjinizde bir çökkünlüğe yol açıyorsa, içinize dönme ve engel olamadığınız bu duygularınıza kulak verme zamanıdır.

Kıskançlık duygunuz size neler söylüyor?
Neyin olmasından korkuyorsunuz?
Bu duygular sizi sardığında, kendinizi ve partnerinizi nasıl algılıyorsunuz?

Bu soruların yanıtlarını vererek, kendi duygularınızın arka planına bakabilir, farkındalık yolculuğunuzu başlatabilirsiniz.

Aşağıdaki linke tıkladığınızda “Kıskançlık ne zaman tehlikeli boyutlara ulaşır?” başlıklı videomu izleyebilirsiniz.

Uzm. Klinik Psikolog İlknur Yılmaz
Dönüşüm Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Ataköy /Bakırköy & Etiler
İletişim
Ataköy: 02126617887
Etiler:  05537086482