Kilo vermenizi kolaylaştıracak basit öneriler

Kilo vermenizi kolaylaştıracak basit öneriler

Bu soru karşısında ilk aklınıza gelen yanıt, büyük olasılıkla, “Sağlık için”, ya da “Daha ince bir görüntü elde etmek için”dir. Sağlıklı olmak için kilo vermeyi istemek şüphesiz çok değerli bir amaçtır, ya da daha ince ve estetik bir görünüm elde etmeye kimse hayır demeyecektir. Ancak, kilo vermeyi gerçekten istiyorsanız, bu “genel” nedenler yerine, sizi amacınıza götürecek, sizin için anlamı olan başka daha ikna edici ve daha kalıcı nedenler bulmalısınız.

Kalıcı ve etkili bir şekilde kilonuzu verip korumak istiyorsanız motivasyonunuzu güçlü tutmanız önemlidir. Motivasyon içsel olmalı yani bir başkasının sizi sürekli motive etmesi değil, sizin kendinizin bunu yapabilmesi yararlıdır. Bir başkasının yönlendirmesi ile ya da sürekli size telkinlerde bulunması ile ilk etapta kilo verseniz bile bu kiloyu korumak çok güç olacaktır. Kilo sizin bedeninize ait bir konu olduğu için size ait motivasyon maddeleri oluşturmanız gerekir.

Motivasyon maddeleri nasıl oluşturulur?

“Kilo verdiğim zaman merdivenleri daha rahat çıkabileceğim”, “Kilo verdiğim zaman o çok sevdiğim tarzdaki kot pantolonu giyebileceğim” gibi cümlelerden oluşan bir liste hazırlayarak, hedefinize ilişkin çok daha net bir resim çizmiş olursunuz. Bu listeyi hazırlarken şu soruların yanıtlarını bulmaya çalışın:

  • Hedeflediğiniz kilo kaybı gerçekleşirse hayatınızda neler değişecek?
  • Neleri daha rahat yapabileceksiniz?
  • Hangi iyi ve güzel duyguları yaşayacaksınız?
  • Dış görünüşünüzde ve giyim tarzınızda bir değişiklik olacak mı?

Bu oluşturduğunuz listeyi her sabah bir kez okumanız gün boyunca amacınızı size daha somut biçimde hatırlatacak ve beslenme programınıza sadık kalma olasılığını artıracaktır.  Ek olarak, bu listeyi yanınızda taşıyıp, günlük beslenme planınızda olmayan yiyecekleri yemek istediğinizde, ya da sizi zorlayacağını düşündüğünüz sosyal ortamlarda bulunduğunuzda okumanız da çok şey değiştirecektir. Unutmayın, kilonuzu ancak yedikleriniz üzerinde kontrollü seçimler yapabilirseniz başarılı yönetebilirsiniz. Bu kontrolü gerçekleştirirken de nedenleriniz belirgin, net ve size özel olmalıdır.

Kilo verme ile ilgili diğer yazılarım için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz:

https://ilknuryilmaz.com/sizi-yemeye-yonlendiren-dusunce-tuzaklarinizi-taniyor-musunuz/

https://ilknuryilmaz.com/duygusal-yeme-sendromu-nedir-nasil-basedilir/

Uzm. Psk. İlknur Yılmaz

Dönüşüm Psikolojik Danışmanlık Merkezi Ataköy/Bakırköy

Tel: 02126617887