Kadınlarda orgazm bozukluğu

Kadınlarda orgazm bozukluğu

Kadınlarda orgazm bozukluğu nasıl tedavi edilir? Kadınlarda orgazm, cinsel hazzın tepe noktasıdır. Klitoris ve vajinada bulunan sinir uçlarının beyinle etkileşimi sonrasında, vajinada ritmik atmalarla beraber tüm bedende hissedilen, kısa süreli bir deneyimdir. Yeterli fiziksel ve psikolojik cinsel uyarılma gerçekleşmesine rağmen orgazm yaşanamıyorsa o zaman orgazm bozukluğundan söz edebiliriz.

NEDENLER

Önsevişme süresinin, uyarılmanın kısa ve/veya yetersiz olması: Orgazmı zorlaştıran önemli bir unsurdur. Orgazm için gerekli uyarının niteliği ve miktarı kadından kadına değişir. Çoğu kadın orgazm olabilmek için klitorise yapılacak uyarıya da ihtiyaç duyar. Klitorisin uyarılmasına ihtiyaç duymaksızın orgazm olabilen kadın sayısı azdır.
Cinsel bilgi eksikliği: Kadın genital bölgesine ilişkin bilgi eksikliğinin bulunması önemli bir faktördür. Örneğin klitorisin ne olduğu ve işlevi hakkında bilgi bulunmuyorsa, cinsel anatomiye ait temel bilgiler eksikse orgazm da zorlaşabilir ve orgazm bozukluğu ortaya çıkabilir.
Cinsel iletişimde eksiklik: Cinselliğe dair açık bir iletişimin olmaması, kadının haz aldığı uyarılma biçimini açıkça ifade edememesi vb. gibi faktörler orgazmı da güçleştirir.
Erkekte erken boşalmanın bulunması: Erkek, boşalmasını denetlemede güçlük çekiyor ve erken boşalıyorsa kadında uyarılma bulunmasına rağmen, cinsel birleşme yoluyla orgazm olması da güçleşir.
İlişkideki duygusal sorunlar, güven eksikliği: Özellikle kadınlar için cinsel yaşam, duygusal yaşamdan bağımsız değerlendirilemez. Partnerleriyle yaşadıkları çatışmalar, uzlaşmazlıklar, güven sorunları kendisini cinsellikte de gösterebilir. Mutsuzlukların hakim olduğu bir ilişkide cinsel yaşama ait işlevler de bozulabilir ve orgazm bozukluğu görülebilir.
Kişinin kontrolü bırakamaması: Hayatlarının çeşitli alanlarında kontrolü bırakamayan bazı kadınlar, cinsel yaşamda da benzeri bir tutum içinde olabilirler. Orgazm, kontrolün bir anlık da olsa kaybedildiği bir deneyim olduğu için kontrolü bırakamayan kadınlar bu noktada da zorlanabilir.
Geçmişte yaşanan cinsel travma: Daha önce yaşanmış cinsel travmalar yetişkinlikte partnerle cinsel yakınlığı zorlaştırabilir.
Psikiyatrik bozukluklar: Depresyon, Kaygı bozuklukları gibi bazı bozukluklar cinsel yaşamı da etkileyebilir. Örneğin depresyondaki bir kişi yaşama dair genel bir isteksizlik yaşayacağından, cinsel yaşamın değişik kısımları bu durumdan etkilenebilir. Yine yoğun kaygı yaşayan bir kadın zihinsel olarak yoğun olacağından, kendisini rahat bırakabilmesi, ana odaklanabilmesi de güçleşebilir.
Psikiyatrik ilaçların kullanımı: Psikiyatrik bir bozukluk sebebiyle kullanılan bazı ilaçlar, örneğin bazı antidepresanlar kadınlarda orgazm olma süresini uzatabilir ya da orgazm olmayı engelleyebilir.

TEDAVİ

Orgazm bozukluğu tedavisinde ilk basamak bütün cinsel işlev bozuklukları tedavilerinde olduğu gibi kişiye/çifte cinsel bilgi verilmesidir. Sonrasında, tedavi altta yatan nedene bağlı olarak planlanır. Orgazm olamamaya neden olan her bir faktöre ilişkin tedavi yöntemi farklı olacaktır. Orgazm bozukluğu da diğer tüm cinsel işlev bozuklukları gibi bu alanda özel olarak uzmanlaşmış klinik psikologlar ve psikiyatri uzmanları tarafından tedavi edilmelidir.

İyi dileklerimle,

Uzman Klinik Psikolog / Cinsel Terapist İlknur Yılmaz Aytaç

Dönüşüm Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Ataköy 9. Kısım D 13-B D:!3 Bakırköy/İstanbul
Tel: 02126617887